Eurpai Brsg
2004.11.30. 16:38
Az Eurpai Brsg szerepe
Az Eurpai Kzssgek ltrejttvel egy olyan kzssgi jog szletett, amely a tagllamok jogrendjbe pl, de bizonyos tekintetben mgis nll a nemzeti jogrendektl. A kzssgi jognak is szksge volt egy hatkony bri vdelemre. Ezt a feladatot az Eurpai Brsg ltja el. A Brsg biztostja, hogy a kzssgi jogot egysgesen rtelmezzk s alkalmazzk minden tagllamban, felgyeli a kzssgi jog betartst, tovbb ellenrzi s biztostja, hogy a klnbz intzmnyek a Kzssg alapszerzdseiben lefektetett hatskreik szerint jrjanak el. Az Eurpai Brsg f feladatnak elltsval, a kzssgi jog rtelmezsvel elsegti az integrci fejldst, s az ltala kialaktott esetjog kiegszti az alapszerzdsekben foglaltakat. Az alapt szerzdsekben pldul nem volt egyrtelmen megfogalmazva, hogy a kzssgi jog elsbbsget lvez a nemzeti joggal szemben. Ezt a problmt a Brsg esetjogban oldotta fel. A Brsg jogrtelmezse kvetkeztben vlt ltalnoss az n. kzvetlen hatly elve is, amelynek rtelmben a termszetes s jogi szemlyek nemzeti brsgaik eltt hivatkozhatnak a kzssgi jogforrsokra.
Az Eurpai Brsg szervezete
Az Eurpai Brsg (Court of Justice) szkhelye Luxembourgban tallhat, jelenleg 15 brbl ll, akiket a tagllamok kormnyainak egyetrtsvel neveznek ki hat ves idszakra. A Brsg munkjt 8 fgysz is segti, akiket szintn hat vre neveznek ki. A fgyszek nem a vd kpviseletnek szerept tltik be, hanem az a feladatuk, hogy rvekkel altmasztva mutassk be az adott gyet a Brsgnak. Az gyben kijellt fgysz vlemnyt kszt arrl, hogy a Brsgnak miknt kellene az gyben eljrni. A brkat nem kti a fgysz ltal javasolt megolds.
Az gyek szmnak szaporodsa miatt 1989-ben ltrehoztk az n. Elsfok Brsgot (Court of First Instance) is abbl a clbl, hogy tehermentestsk az Eurpai Brsgot, s gy az elsdleges feladatra, a kzssgi jog rtelmezsre tudjon koncentrlni. Az Elsfok Brsg szkhelye ugyancsak Luxembourg van, jelenleg szintn 15 brbl ll, akiket a tagllamok kormnyainak egyetrtsvel neveznek ki hat ves idtartamra.
Az Eurpai Brsg hatskre, eljrsa
Jelenleg a kvetkez eljrsokat klnbztetjk meg:
a) Elzetes dntshozatali eljrs : Ha egy tagllam brsga eltt egy konkrt gy kapcsn a kzssgi jog rtelmezsvel kapcsolatban krds merl fel, akkor a nemzeti brsg elzetes krdst intzhet az Eurpai Brsghoz. A nemzeti brsg dnti el, hogy l-e ezzel a lehetsggel, egy esetet kivve, amikor az adott gyben a felek szmra a jogorvoslat a nemzeti brsg hatrozata ellen kizrt. Ebben az esetben ugyanis ktelez elzetes dntst krni. Krdsknt merlhet fel, hogy milyen szerv minslhet ezen eljrs alkalmazsa szempontjbl brsgnak. Erre klnbz szempontokat kell egyttesen figyelembe venni. A haznkban mkd vlasztottbrsgok ezeknek a szempontoknak nem felelnek meg, mert a felek szmra nem ktelez a rendes brsg helyett vlasztottbrsghoz fordulni. Az Eurpai Brsg ltal a kzssgi jog rtelmezsvel kapcsolatban adott vlemny kti a nemzeti brsgot. Fontos azonban, hogy a konkrt gyet nem az Eurpai Brsg, hanem a nemzeti brsg dnti el. Ha mr az Eurpai Brsg azonos vagy hasonl gyben adott ki elzetes vlemnyt, akkor elg erre hivatkoznia a nemzeti brsgnak, s nem kell elzetes vlemnyt krnie, br megteheti.
b) Ktelezettsg teljestsnek elmulasztsa miatti eljrs: Ha az Eurpai Bizottsg gy tli meg, hogy egy tagllam nem teljestette valamely, a kzssgi jog alapjn fennll ktelezettsgt, akkor pert indthat a tagllam ellen az Eurpai Brsgon. Ez eltt azonban a Bizottsg alapos egyeztetst folytat az rintett tagllammal. Ez az informlis szakasz akr egy vig is eltarthat. A tagllamnak kt lehetsge van: vagy megvltoztatja a kifogsolt bels jogszablyt, vagy meggyzi a Bizottsgot, hogy jogszablya nem ellenttes a kzssgi joggal. Ha ez a szakasz eredmnytelenl zrul, akkor a Bizottsg hivatalos levelet kld a tagllamnak, amely hivatalosan kifejtheti llspontjt. Ezt kveten a Bizottsgnak lehetsge van, hogy egy n. indokolt llsfoglalst adjon ki, melyben valamennyi rvet el kell adnia, mert ksbb, a Brsg eltt mr nem hozhat fel j rveket. A Bizottsg ebben rvid hatridt tz a tagllamnak, hogy a vlemnyben foglaltakat elfogadja. Ha nem gy trtnik, akkor a Bizottsg az Eurpai Brsg el viszi az gyet. Ha a Brsg a keresetnek helyt ad, akkor megllaptja, hogy a tagllam megsrtette a kzssgi jogbl ered valamely ktelezettsgt. Ebben az esetben a tagllamnak meg kell tennie a szksges intzkedseket, hogy a Brsg tletnek eleget tegyen. A Bizottsg erre hatridt szabhat, s ha ez eredmnytelenl telik el, akkor jra a Brsghoz fordulhat annak rdekben, hogy a Brsg llaptsa meg, hogy a tagllam nem tett eleget az tletben foglaltaknak, s krheti pnzbrsg kiszabst is a tagllamra.
A tagllamoknak is lehetsgk van pert indtani a kzssgi jog megsrtse alapjn egy msik tagllam ellen. A kereset benyjtsa eltt azonban a Bizottsg el kell vinni az gyet. A tagllamok ezzel a lehetsggel nem lnek tl gyakran.
c) Semmiss nyilvntsi eljrs: A Brsg feladata, hogy figyelemmel ksrje a kzssgi intzmnyek rendelkezseinek trvnyessgt is. Amennyiben ezeknl hatskrrel val visszalst, hatskr hinyt, lnyeges eljrsi szably megsrtst, az alapszerzdsek vagy azok alapjn szletett jogszablyok megsrtst, valamint hatalommal val visszalst llapt meg, akkor az gy ltrejtt rendelkezst megsemmisti. Ezt az eljrst a tagllamok, az Eurpai Tancs s a Bizottsg rdekeltsgk igazolsa nlkl, mg az Eurpai Parlament, az Eurpai Kzponti Bank, tovbb a termszetes s jogi szemlyek csak rintettsgk esetn kezdemnyezhetik az Elsfok Brsgnl.
d) Intzkedsi ktelezettsg megszegse miatti eljrs: A tagllamok, a kzssgi intzmnyek, valamint a kzvetlenl s szemlyesen rintett termszetes s jogi szemlyek pert indthatnak az Eurpai Parlament, a Tancs vagy a Bizottsg ellen, ha azok a kzssgi jog megsrtsvel elmulasztjk egy intzkeds meghozatalt. A brsgi szakasz eltt az adott intzmnyt fel kell szltani az intzkeds meghozatalra. A keresetet az Elsfok Brsgnl kell benyjtani, dntse ellen pedig az Eurpai Brsghoz lehet fellebbezni.
e) Krtrtsi kereset: Ha egy kzssgi intzmny vagy alkalmazottja szerzdsen kvl krt okoz egy szemlynek, akkor a krtrtsi ignyt az Elsfok Brsg el lehet vinni. A msodfok itt is az Eurpai Brsg.
f) Vlemnykrsi eljrs: A Tancs, a Bizottsg, a tagllamok, tovbb – a Nizzai Szerzds ta – az Eurpai Parlament a nemzetkzi szerzdsek megktse eltt kikrheti az Eurpai Brsg vlemnyt, hogy a megllapods sszhangban ll-e a kzssgi joggal.
g) llami tmogatssal kapcsolatos eljrs: Ha a Bizottsg gy vli, hogy az llam ltal nyjtott tmogats sszeegyeztethetetlen a kzs piaccal, vagy a tmogatst nem megfelelen hasznljk fel, felszlthatja az llamot, hogy szntesse be vagy vltoztassa meg a tmogatst. Ha az llam ennek nem tesz eleget, a Bizottsg vagy ms rintett fl az gyet az Eurpai Brsg el viheti.
h) Munkagyi jogvitk: A kzssgi intzmnyek s alkalmazottaik kztti jogvitra az Elsfok Brsgnak van hatskre. Fellebbezni az Eurpai Brsghoz lehet.
i) Versenyjogi vitk: A kzssgi versenyjog krbe tartoz jogvitk els fokon az Elsfok Brsg hatskrbe tartoznak.
j) Vlasztottbrsgi kikts: A Kzssg intzmnyei az ltaluk kttt szerzdsekben kikthetik az Eurpai Brsg hatskrt. A tagllamoknak is lehetsgk van arra, hogy jogvitikat a kzttk ltrejtt megllapods alapjn az Eurpai Brsg el vigyk.
Amszterdamban kiszlestettk az Eurpai Brsg hatskrt. gy az a rendri- s bntetgyekben, valamintaz igazsggyi egyttmkds terletn is hozhat elzetes hatrozatot, rtelmezheti s fellvizsglhatja a szerzdseket. A tagllamok azonban megtilthatjk, hogy nemzeti brsgaik az Eurpai Brsghoz forduljanak.
A Nizzai Szerzds Brsgra vonatkoz rendelkezsei
A Nizzai Szerzds kt f clkitzse az volt, hogy a tagllamok bvlsvel sszefggsben a Brsg sszettelt mdostsa, msrszt, hogy a Brsg mkdst hatkonyabb tegye.
A Nizzai Szerzds nvelte a brk szmt, mivel a szerzds szerint a brk szma tagllamonknt egy br (s nem sszesen 15). A fgyszek szma tovbbra is 8, de a Brsg krsre a Tancs egyhang dntsvel lehet nvelni a fgyszek szmt. A Nizzai Szerzds szerint az Elsfok Brsg tagllamonknt legalbb egy brbl ll. Az Eurpai s az Elsfok Brsg tehermentestse cljbl a szerzds lehetsget biztost specilis feladatokat ellt szakrt bri testletek fellltsra (pl. a Kzssg s alkalmazottai kztti jogvitknl).
A Nizza Szerzds rtelmben az Elsfok Brsg vlik az ltalnos bri szervv majdnem minden gyben, az Eurpai Brsg pedig csak az elzetes dntshozatali eljrs s a ktelezettsg megszegse miatti eljrs vonatkozsban rzi meg hatskrt.
|