ugyved
nkormnyzatok
 
Brsgok
 
Cgbrsgok
 
Illetkhivatalok
 
Fldhivatalok
 
Kzjegyzk
 
Rendr kapitnysgok
 
VPOP
 
gyvdi kamara
 
Szakrtk
 
Minisztriumok
 
rtkbecslk
 
APEH
 
Ingatlan nylvntarts
 
Joggal Kapcsolatos Hrek
Joggal Kapcsolatos Hrek : Abortusz s jog

Abortusz s jog

  2004.11.30. 14:24

Dr. Jobbgyi Gbor

Abortusz s jog


Dr. Jobbgyi Gbor
docens, Miskolci Nehzipari Mszaki Egyetem llam- s Jogtudomnyi Kar

"Akik az anyamhben vannak, teljes mrtkben a polgri jogok alanyai, a termszetjog alapjn." Aki ezt mondta, nem volt keresztny, valsznleg nem is tudott semmit a keresztnysgrl. Nem volt magyar az illet. Npnek egy- harmadt nem puszttotta el a leglis abortusz intzmnye. Akinek a gondolatait hallottuk, az egyik legnagyobb rmai jogsz volt, Julianus, aki krlbell 1800 vvel ezeltt lt. Gondolatai bekerltek a DIGESTA-ba, amely a rmai jog legfontosabb tantsait foglalja ssze. Mondhatjuk teht, hogy az a jogrendszer amely Eurpnak vezredekre mintt adott, egyik alapelveknt fogadta el a magzat jogkpessgt s a magzat ltezst mr az anyamhben is.

nk a jogi rendezs tekintetben az elmlt vtizedekben igen sok flrevezet, hamis lltst hallhattak. Ezeket ismertetem hiszen ezek mr az tlagember- ben gy rgzltek, mint megcfolhatatlan igazsgok.

Egyik ilyen tvhit az volt, hogy az abortusz, a terhessgmegszakts nemzet- kzileg biztostott jog. ENSZ-hatrozatok, nemzetkzi egyezmnyek biztositjk ezt a jogot. Nem igaz. Egyetlen ENSZ-hatrozat, egyetlen nemzetkzi megalla- pods sincs, ami ezt a jogot biztostotta volna. Ellenkez pldt viszont tudok mondani.

Ilyen az Amerikai llamok egyezsgokmnya, amely kimondta 1969-ben, hogy mindenkinek joga van az lethez, s ez a jog a fogamzstl kezddik. Vagy az 1959-es ENSZ-nyilatkozata a gyermekek jogairl, amely kimondta, hogy az anyknak s a gyermekeknek minden tmogatst meg kell adni a szlets eltt s a szlets utn. Jzan sszel mondva: az abortusz nem nevezhet ilyen tmogatsnak.

A msodik flrevezets az volt az elmlt vtizedekben, hogy az abortuszt 1953-ban tiltottk meg Magyarorszgon. Ez nem igaz. A magyar np els trv- nyei kz tartozott Klmn Kirly bntet Trvnyknyve kzel kilenc vsz- zadda1 ezeltt, amely hatrozottan szlt a magzatokat elveszejt asszonyokrl, s ehhez a cselekmnyhez llami bntetjogi kvetkezmnyt fztt.

Verbczy Hrmasknyve a XVI. szzadban sszefoglalta a kzpkori magyar jog legfontosabb elemeit. Egyrtelmen kimondta a magzat fogamzstl val ltt, kimondta az abortusz fogalmt, de ugyanilyen alapon ll a mohamedn jog, az indiai, s a zsid jog is.

Az az llts - hogy 1953-ban tiltottk meg az abortuszt - nyilvnvalan on- nan ered, hogy ezt az embertelen s diktatrikus abortusz tilalmat, amelyet a Rkosi-korszakban vezettek be, s minden szempontbl el kell tlnnk, gy lltsk be, mint a diktatra megnyilvnulst. De ez nem cfolja meg azt, hogy az abortusz-tilalom egyids az emberisggel s vszazadunkig az emberisgnek az egyik alapnormjat kpezte.

A kvetkez flrevezet llts az volt, hogy a nyugati jogllamokban is szabad az abortusz. Ha Eurphoz s a fejlett vilghoz val tartozsunkat bizonytan a ngy s flmilli leglis abortusz, akkor nlunk lenne a legnagyobb demokrcia. A fejlett orszgok azonban elrettenve tekintenek arra, hogy mi trtnt nlunk az elmlt ngy vtizedben. Egybknt a magyar abortusz-gyakorlat tbb lnyeges pontban klnbzik a nyugati abortusz-gyakorlattl. Egyrszt lnyegesen ksbb kvetkezett be Nyugaton a liberalizls, ennl fogva kisebb volt a hatsa. Msrszt lnyegesen szkebb krben kvetkezett be.

Lnyeges klnbsg a nyugati abortusz-gyakorlattal szemben az is, hogy ott mindig volt ellenpropaganda: egyhzi, orvosi, jogi. Ennek kvetkezmnye, hogy sokkal kisebb volt a hatsa, nem szenvedtek el olyan abortusz-csapst, mint Magyarorszg.

A kvetkez flrevezet lltas az volt, hogy mindentt abortusz-trvnyrl beszltek. Ez alapvet flrerts! Abortusz-trvny Magyarorszgon soha sem volt, ha csak Klmn Kirly elbb idzett trvnyt nem vesszk annak.

Magyarorszgon az utbbi 40 vben, az 1953. vvel kezdden, minisztertancsi hatrozat s miniszteri rendelet szintjn szablyoztak az abortuszt.

Az 1956 nyarn bevezetett, lnyegileg szabad, alapveten a n akaratkijelentsn alapul abortusz ta tbb mint ngymilli mvi terhessgmegszaktst hajtottak vgre llami gygyintzeteinkben. Hivatalos jogi, orvosi ellenvlemny nem kapott nyilvnossgot.

1988 nyarn megszletett Magyarorszg els "lombikbbije". A jogi, orvosi elkszts, a lelkeseds hatalmas volt. Ellenvlemny nem volt. 1956 nyara, 1988 nyara: mrflddvek szletsszablyozsi jogi s orvosi gyakorlatunkban. A szmszer eredmny: ngymilli egyrt, egy a ngymillirt.

A szocialista orszgok abortuszgyakorlatt sommsan tlik meg a vilg ms rszein, mondvn: a gyakorlat szigorsgnak vagy enyhesgnek pusztn npesedspolitikai okai vannak. Az abortuszban orvosi, etikai, jogi problmt nem ltunk - mondja a kritika.

A vlemny haznkra vonatkozlag csak rszben igaz! Tny, hogy az orvosok, jogszok, tikusok az elmlt vtizedekben mg a szaksajtban is gyakorlatilag hallgattak, az a vd viszont nem ll, hogy npesedspolitikai cllal alkalmaztk volna az abortuszt - hacsak ad abszurdum vive a magyar np nmaga ltal val kipuszttst nem tekintjk clnak. A "vd" indokolatlansgt bizonytja, hogy amikor a npessg cskkense s a fiatal genercik immr millis nagysg hinynak tnye mr kzismert volt, a Parlamentben interpellci hangzott el a gyakorlat tovbbi liberalizlst kezdemnyezve, s lnyegben ennek hatsra megszletett az j abortuszrendelet.

Egybknt sem fogadhatjuk el abortuszgyakorlatunk sszemosst sem a vilgval, sem a tbbi szocialista orszgval. Mert tny, hogy amg pldul Lengyelorszagban vagy a Szovjetuniban lnyegben hozznk hasonlan teljes a szabadsg, addig az elbbiben a katolikus egyhz eredmnyes ellenpropagandt fejthetett ki, az utbbiban nem ltezik gygyszeres fogamzsggtls. Nlunk viszont msfl vtizede knnyszerrel lehet hozzjutni a ni szervezetre egyrtelmen kros fogamzsgatlkhoz, s ellenvlemnyek nem voltak, nem ltezhettek. A hatvanas, nyolcvanas vekre a vilgban egyrtelmv vlt, hogy a szlets folyamatba val mestersges beavatkozs - gy az abortusz is - korunk egyik alapkrdse.

Noha e krdskr tvol ll a politika s a gazdasg knyes krdseitl, ez mgsem jelenti azt, hogy ne rtinten alapveten az emberi s allampolgri jogokat. Ugyanakkor korunkra az a jellemz, hogy egyazon politikai rendszerben, annak lnyegi valtozsa nlkl, szigor vagy liberlis abortuszpolitika is folyhat. A szocialista s a nyugati orszgok kztti lnyegi klnbsg e tren abban ll, hogy mg ez utbbiakban a legszlesebb nyilvnossg mellett szletnek a dntsek - les sajtvitk, demonstrcik, npszavazs stb. nyomn -, addig nlunk ez a krds a legutbbi idkig sajtnyilvanossgot is alig kapott.

Mieltt a hatlyos joganyag ellentmondsaiban elmlyednnk, rdemes vgigtekinteni e terleten a magyar jog fejldst, mivel a kzvlemnyben itt is alapvet tjkoztatlansg, sok flrerts van. Az abortusztilalom lnyegben a magyar llam kialakulstl jelen volt jogunkban, s az orvosi tevkenysgre vonatkoz legels ismert jogszablyunk I.(Knyves) Klmn els trvnyknyvnek 58. fejezetben a "Magzatokat veszt asszonyokrl" szlt, s kimondta, hogy k "fesperes eltt vezekeljenek". A kzpkori egyhz az llammal sszefondva jelents, alapvet jogszolgltatsi feladatokat is elltott. gy a "vezekls" korantsem jelentett erklcsi htrnyt hiszen a katolikus egyhz legszigorbb bntetse, a "kikzsts", a kzpkorban az llami-emberi jogi keretek kzl val kirekesztettsget jelentette, lnyegben a vilgi jog "szmzetsnek" felelt meg. Itt kell megjegyezni azt a laikusok eltt kevss ismert tnyt, hogy a hatlyos egyhzjog szerint: "Aki sikeresen magzatelhajtst vgez, nmagtl bell kikzstsbe esik."

Az llam s egyhz sztvlasztst vgz polgri trsadalmak az eghzi jogszolgaltatst is visszaszortottk. Az 1878. vi magyar Bntettnrvnyknyv, ennek ellenre szigor brtnbntetssel fenyegeti a magzat elhajtjt, s az rintett nt is. Ms krds, hogy a trvnyt a gyakorlatban csak ritkn alkalmaztk; mg vtizedekig nem ltezett a mai rtelemben vett llami egszsggy.

Br a harmincas vekben az orvosok kezdemnyeztk egy szlszeti trvny kidolgozst, 1953-ban kerlt sor elszr szlszeti jogszablyok megalkotsra, melyet e korszak egszsggyi miniszternje, Ratk Anna utn a kzvlemny "Ratk-trvnynek" nevez. Hibsan, mert az alapja az 1004/1953. Minisztertancsi Hatrozat az anya- s gyermekvdelem fejlesztsrl. Ennek VI. fejezete a Kzdelem a magzatelhajts ellen cmet viseli, s megllaptja, hogy a gyakori (illeglis) magzatelhajts "slyosan veszlyezteti az egsz np egszsgt, rombolan hat az erkkcsi, a csaldi letre". E jogszabaly vgrehajtst alkotta egy egszsggy-miniszteri jogszablycsomag. (gy a 8100-1/1953. EM. utasts a terhessgek ktelez bejelentsrl, a 8100-2/1953. EM. utasts a mhri beavatkozsok s a vetlsek bejelentsrl, nyilvantartsrl. Ezt kvette a tulajdonkppeni "Ratk-trvny", a 8100-9/1953. EM. utasts a terhessg megszaktsa trgyban.) Ez - brmilyen furcsn is hangzik a korbbi vszazdok elvileg teljes abortusztilalmt lnyegben enyhtette. (A terhessgmegszaktst - csakis llami egszsggyi intzmnyben - lehetv tette a mellkletben felsorolt 16 betegsg esetben. Lehetsgess vlt tovabb egszsggyi indikci nlkl is a terhessg megszaktsa a n letkorra, s rendkvli mltnylst ignyl szemlyi s csaldi krlmnyekre val tekintettel.) gy teljesen tves az a szles krben elterjedt hiedelem, miszerint az abortuszt 1953-ban "tiltottk meg".

Ezt kvette az 1953. vi szablyokkal tkletesen ellenttes, de szintn a "Rkosi-rendszer" alkotta 1956-os szablyozas [1047/1956. MT. hatarozat, majd a 2/1956. (VI.24.) EM. rend.]. E jogaszablyok tovbbra is fenntartjk a terhessgmegszakts engedlyeztetst s ktelez gygyintzeti vgrehajtst. Az alapvet klnbsg abban ll, hogy ha a n felvilgosts ellenre is kri terhessge megszaktsat a krelem elbrlsra jogosult bizottsgtl, akkor az engedlyt meg kell adni.

Ez az alacsony szint, minden elzmny, s indokls nlkli jogszably avatta az abortuszt "anyai jogg", teht olyan intzmnny, ahol sem az llamnak, sem a magzatnak, sem az apnak semmifle jogi lehetsge, vdelme sincs a befolysolhatatlan anyai dnts ellen!

Br nem kedvelem a tekintlyrvelst, nem szabad elhallgatni, hogy pldul e jogszably Lenin alapvetnek mondhat nzetvel is tkzik. "...A szerelem kt ember dolga s egy harmadik, egy j let fakadhat majd belle. Ez mr trsadalmi rdeket rint, ktelezettsget jelent a kzssggel szemben". A gondolatbl vlemnyem szerint egyrtelmen rzkelhet, hogy Lenin a nemzs, a fogamzs, s a szlets folyamatt ngyplusnak fogta fel, amelyek a magzatbl, a nobl, a frfibl s a trsadalombl llnak. Az abortusznak a Rkosi-rendszer ltali kizrlagos anyai jogg emelse a vilgon egyedlll volt. A jogszably ekkor mg pldamutatan lnk s les ellenzst vltott ki a katolikus egyhz rszrl. rdemes idzni, mennyire vilgosan ltta a Pspki Kar 1956-ban a 2-3 vtized mlva beksznt demogrfiai tragdit is: "Hinyozni fognak a munkskezek is, ha nem lesz gyermek a csaldban, kevs lesz a fiatal s sok lesz az reg, s az regek eltartsa slyosan fog nehezedni a fiatal nemzedkre".

Az abortusz "anyai jogg" avatsa hamarosan tkrzdtt a statisztikban is. Mivel a Rkosi-korszak szabad abortusz-szablya "ittfelejtdtt", a hatvanas vekben 200 000 krl llapodott meg az vi leglis terhessgmegszaktsok szma, mikzben az lveszletsek krlbell vi 100 000-rel cskkentek az tvenes vekhez kpest. Ezzel a nemzetkzi demogrfiai irodalomban is rendkvl ktes rtk vilghrnvre tettnk szert; ugyanazon idszakban a "szabadosnak" tekintett Svdorszgban kb. 30 000 leglis abortusz volt, mg haznkban kb. 939 000! Ez volt nlunk a "kicsi vagy kocsi" dersnek ltsz dilemmjnak korszaka, melyrl ma mr megllapthatjuk, hogy mind az llam, mind az llampolgr tragikus, s vlemnyem szerint erklcstelen kocsi melletti szavazsval zrult. Erklcstelennek azrt rzem a krdsfeltevst, mivel a vlaszads azt sugallta: anyagi gyarapods vagy gyerek! Fel sem merlt egyik rszrl sem, hogy a kett nem felttlenl zrja ki egymst! Teht ellpzelhet az enyhe npessgnvekeds s az anyagi gyarapods egyttes lehetsge is! A vitkat Fekete Gyula foglalta ssze nagy hats szociogrfijaban, s br a "szuvern ni jog" frzist lnken s logikusan tmadja, az abortuszban kevsb ltott jogi-orvosi problematikt. (Ez a kor viszonyai kztt - lnyegben egyedl llva - taln rthet.)

Valsznleg - a ktsgbeejt statisztikk mellett - e knyvnek is szerepe volt abban, hogy a kormny megalkotta az 1040/1973. MT hatrozatt, majd ennek nyomn a 4/1973. (X.l.) EM. rendeletet, melyek - elvileg - megszntettk a kizrlagos anyai jogot. Azrt csak elvileg, mert a rendeletben megjellt hat okot tgan hatroztk meg. A terhessg megszaktsa gyakorlatilag tovbbra is belefrt a leglis felttelek valamelyikbe. A bizottsgok munkja meglehet, formlis volt egyes esetekben, ltk azonban ltalnossgban felttlenl hasznosnak minsthet. Az ltalanos prevencit szolgltk, mivel a statisztikk alapjn felttelezhetjk, hogy sok bizonytalan anya inkabb megszlte gyermekt, mintsem a "bizottg" el kerljn. Ezen idszakra tehet a hormonlis fogamzsgtlk szles kr elterjedse. Ez a "veszlytelennek", "knnyen hozzafrhet"-nek hrsztelt s elterjedt megolds is hozzjult az vi ktszzezres abortuszszm cskkenshez.

Ms, jval nagyobb problmt jelent az, hogy a hormonlis fogamzsgtlk is slyos veszlytjelentenek a nk egszsgre. Mikbben a hetvenes vekben a "korszernek", "rtalmatlannak" mondott fogamzsgtlt (Infecundin) krlbell hatszztvenezer n hasznlta. rtalmakra, krosodsokra vonatkoz vizsglatokat nem vgeztek, az ilyen irany rdekldst akadlyoztk. A jelenlegi legfrissebb "Utmutat a gygyszerksztmnyek rendelsre" is minimlis, ltalban gyorsan szn mellkhatsokrl szl - mikzben pldul a Szovjetuniban pp a belthatatlan - esetleg slyos - kvetkezmnyek miatt mindig is tilos volt a "pirula". (Az USA-ban minden dobozra 1978-tl r kell rni, hogy szvrohamot, agyvrzst okozhat, tovbb rkbetegsg fokozott veszlyvel jr.) Termszetesen szre kell vennnk: a hatvanas vek egyni s orszgos vagyoni gyarapodsban szerepe volt a meg nem szletettt gyerekek milliinak is. Nem vitathat, hogy a kevesebb gyerek orszgos szinten a szocilis kltsgek cskkenst eredmnyezi rvid tvon, csaldi szinten viszont a gyerekek szmval fordtott arnyban alakul az egy fre jut jvedelem. gy - ltszlag - mindenki jl (?!) jrt.

A nyolcvanas vekre ugyanakkor egyrtelmv vlt haznk npesedsi katasztrfja: megindult a npessg abszolt szm cskkense, s egyrtelm elregedse.

A kvetkezkben megprblom ttekinteni a szlets folyamn rintett ngy "fl", a magzat, az anya, az apa, a trsadalom eltr jogi helyzett. Kiemelnm, hogy egyik "szemly" helyzett sem kvnom abszolutizlni; elismerem, hogy rdekeik sokszor lesen tkzhetnek. A jognak azonban az a feladata, hogy ezen rdektkzseket tomptsa, s biztostsa a lehetsg szerinti rdeksszehangolst. A ngy szemly jogi helyzete a szlets folyamatban a kvetkez:

A magzat. A magzat jogi sorsa szempontjabl ltkrds, hogy "jogai" a fogamzstl szmtdnak-e vagy egy ksbbi idponttl, netn csak a szletstl. Ha a magzatnak nincsen "joga", akkor az anya szabadon rendelkezhet vele, s gy abortltathatja is. 1956-tl jogszablyaink ezt a szellemet trztk, st napjainkban is pldul Bodnr Zoltn "biolgiai organizcinak"(?) tekinti a magzatot, s kategorikusan tagadja a ksbbi "emberi szemlyisggel val azonossgot". Az emberi szlets, fogamzs folyamata hossz ideig misztikus tny volt a tnyleges megismers, az orvostudomny szmra. vezredeken t nem tudtk pontosan meghatrozni a fogamzs idejt, mdjt. Ebbl addhatott nhny kzpkori moralistnak az a kvetkeztetse, hogy a fogamzs utn ltezhet egy kztes id, amikor a megtermkenyts mr megtrtnt, de a magzatnak mg nincs emberi minsge, "lelke". Ebbl az llspontbl azonban senki nem kvetkeztetett az abortusz megengedettsgre, azt szigoran tilosnak mondta minden keresztny szerz.

A bizonytalansgot napjaink orvostudomnya oszlatta el. A legjabb genetikai vizsglatok szerint a magzat a fogamzs pillanattl teljesen azonos a ksz emberrel. Ezt rzkletesen altmasztjk azok a mhen belli fnykpfelvtelek, melyek szerint a magzat kllemben is emberi lny, mr fejldsnek korbbi szakaszban is. Ezt az llspontot vallja krlbell 2500 ve a jog is: a magzat fogamzstl kezdve felttelesen jogkpes. Bizonyos vagyoni jogokat (pl. rkls) fogamzstl megszerez, termszetesen csak felttelesen, mert lve meg kell szletnie. gy jogi helyzete fgg, de emberi szemlyisg lehetsgt hordozza magban. Semmikppen nem tekinthet jogilag a ni test rsznek, mr csak azrt sem, mert feltteles szemlyisge felerszben az aptl szrmazik. S itt kvetkezik az abortusz "ni jognak" a nagy jogi, logikai bukfence, hiszen ezt a felttelt pp az anya histja meg a terhessg megszaktsval. Igy az rklsi jog szempontjbl magt hozhatja kedvez helyzetbe, hiszen ha nincs gyermek, a frje rkse lesz. (A "npnyelv" szerint: a "gyilkos rkl ldozattl".)

A magzatnak - vlemnyem szerint - szemlyisgi joga is a szletshez val jog. Szmra brmilyen kedveztlen jogi, szocilis, orvosi helyzet is kedvezbb a ltezssel, mint a nem ltezs - klnsen akkor, ha sorsarl tle teljesen fggetlenl dntenek, holott a magyar jog szerint jogosult lenne az rdekkpviseletre. (E feltteles jogi helyzete nmiknt analg az ngyilkos s a haldokl beteg helyzetvel. Nekik sem lehet jogi rdekk a hall, azon egyszeri okbl, hogy a nem ltezskbl fakad elnyket nem lvezhetik.)

gy a magzatot megilleti a szlets joga, klnsen arra val tekintettel, hogy a genetika felvetette az "egszsgesen szlets joga" nagyon vitathat eszmjt. Ez a mr gyakorlatban is ltez jog a genetikusnak let-hall ura helyzetet biztost - lnyegben a szletsig. Elvileg ltezhetnek olyan slyos mhen belli, genetikai krosodasok, ahol a szletend magzat mg vegetcira sem kpes. Ha azonban a trsadalom megad egy ilyen vitathat jogot, hogyan lehet- sges, hogy tudomst sem vesz a teljesen egszsges magzatok milliinak r- dekvdelmrl? Feloldhatatlan a jogi ellentmonds, klnsen akkor, ha ezt a jogot nem a magzat rdekben gyakoroljk, hanem az anya s a trsadalom szempontjai szerint!

A magzat "biolgiai organizciknt" kezelse mg egy rendkvli veszlyt hordoz. Az orvostudomny felfedezte az abortlt magzatok rtkt, mivel szerv- tltetsre vagy "nyersanyagknt" felhasznlhatk. Egy ilyen irny fejldsnek belthatatlan s embertelen kvetkezmnyei lehetnek; gy mr kzvetlen anyagi haszon is lehet az anyra vagy a trsadalomra nzve, s a terhessgnek, s az azt kvet abortusznak esetleg pp az lehet a clja, hogy a holt magzatot felhasz- nljk.

Tudomsul kell venni, hogy a magzat a bntetjog szmra is a fogamzstl ltezik, hatlyos trvnyeink szerint a magzatelhajts bncselekmnynl a magzat lett is vdi a bntetjog. Arra a krdsre, hogy a leglis, llami keretek kztt vgrehajtott abortusznl mirt sznik meg e vdelem, bntetjogszaink - szerintem etikusan - passzv rezisztencival vlaszolnak; lnyegben meg sem ksrlik beilleszteni a bntetjog rendszerbe az abortusz-szablyokat.(Nehz lenne egy laikussal is megrtetni, mirt bncselekmny egy engedly nlkli [illeglis], de orvosi kvetkezmny nlkli abortusz, amikor egy leglis, de halllal vgzd nem az!)

Az anya. Hatlyos jogunk szerint az anya jogi helyzete kiemelkedik a ngy rintett "szemly" kzl. Tbb mint harminc ve haznkban "az n testem, azt csinlok vele, amit akarok" elve rvnyesl, a magzat lte lnyegben kizrlag az anyjatl fgg. Helyes-e az abortuszt specilis ni jogg avatni? Nem, ugyanis amennyiben a magzatnak, az apnak, a trsadalomnak az lenne a jogilag garan- tlt rdeke, hogy a magzat megszlessen, rendkvli esetek kivtelvel a n jogi ktelessge a szls. Termszetesen a n "joga" - csakgy, mint a frfi - a nemi kapcsolattl val tartzkods vagy a fogamzsgtls. De a ltez magzat esetben jogai s ktelezettsgei mr megoszlanak a msik hrom rintettel. rdekes mdon a "ni jognak" a szocialista orszgokban elterjedt gyakorlat ellenre sincs ideolgija. A kevs szm szerz a magnlet zrzavart, vagy a ni munka hivatsjellegt hozza indokul. A trsadalom csak "elfogadja" e ma- gyarzatot - felttelezheten az emancipcis mozgalmak sorn elrni nem sikerlt ms jogokrt cserbe! A nk - nyilvnvalan nem sajt hibjukbl, hanem felvilgosts hinyban - egyrszt nem tudjk, hogy tnylegesen mi jtszdik le az abortusznl, msrszt annak sincsenek tudatban, hogy az abortusz - leglis krlmnyek kztt is - veszlyes beavatkozs. Szvesen s tbbszr hivatkoztak arra az "anyai jog" hvei, hogy ENSZ-"dokumentumot" nem lehetett fellelni, ami tartalmazta volna a fenti elvet, de az ellenkezjt - ti., hogy nemcsak a nk joga a dnts - mr igen. gy a gyermek jogaira vontakoz ENSZ-nyilatkozat kimondja: "klnleges gondoskodst s vdelmet kell biztostani mind a gyermek, mind az anya rszre, belertve a szlets eltti s szlets utni megfelel gondoskodast". (Az abortusz nem nevezhet "gondoskodsnak!) Emlthetjk az Emberi Jogok 1969. vi Amerikai Egyezmnyt is, amely 4. cikkben kimondja: "Minden szemlynek joga van arra, hogy lett tiszteletben tartsk. Ezt a jogot a trvny vdi, ltalban a fogamzs pillanattl kezdve. Senkit nem lehet lettl nknyesen megfosztani".

Hasonlan foglalt llast az Eurpa Tancs Emberi Jogi Bizottsga minden tagllamra kiterjed hatllyal, amikor egy perben kijelentette: "nem az anya kizrlagos joga dnteni a terhessgrl, illetve annak megszaktsrl".

Az apa. Hatlyos jogunk szerint mintha nem is ltezne; nem tehet jognyilatkozatot az abortusz-eljrsban, holott egyrtelm: a gyermek megszletse esetn anyagi s nevelsi ktelezettsgei megoszlanak az anyval. Az 1988-tl hatlyos rendelet szerint az orvos a frjet is meghallgatja - ha ehhez a terhes n hozzjrul. Jogi nyilatkozatanak azonban semmi slya nincs.

Nem szksges kifejtenem, hogy az apt is rzelmi s vagyoni ktelkek kapcsoljk magzathoz, jvend gyermekhez. A magzat fogamzstl kezdve ppen gy tartozik apjhoz, mint anyjhoz. Vagyonilag a frfi rvnyes vgrendeletben korltlan mrtk juttatsban rszestheti magzatt, letbiztostsi szerzdsvel szintn korltlan sszeg kedvezmnyezettjnek jellheti meg. Az apa a gyermeket termszetben vagy anyagiakkal kteles eltartani, de tle ids korban szltartst kvetelhet. Mindezek a joggyletek meghatrozhatak a frfi vagyoni helyzete szempontjbl. Ellenplusknt az anya az abortusszal nmagat helyezheti a meg nem szletett gyermek helyre - ha ms gyermek nincs. A problma nem elmleti; a hzassgi bontokok pontosan meghatarozhat, nem elhanyagolhat szzalkaban megromlsi okknt szerepel az utdvllals megtagadsa.

A frfi a fogamzasgtls eseteiben is kiszolgltatott vlt a nvel szemben, mr csak azrt is, mert a vdekezsi lehetsgek az utbbi msfl vtizedben a nk vlasztsi-dntsi krbe kerltek t. Fordult az vezredek ta stabil kocka: legjabban a frfi fgg a ntl, a gyermeknemzs-szlets krdskrben.

A trsadalom. Egyetlen termszetjogsz sem lltotta, hogy az abortusz emberi jog lenne. gy az intzmnyrl csak mint a pozitv jog idleges engedmnyrl lehet beszlni, mely tetszs szerinti idpontban szigorfthat. Klnsen akkor, ha az abortusz allami, gygytasra rendelt intzmnyek keretei kztt folyik, az esetek tlnyom rszben semmikppen nem gygyt beavatkozsknt! Fontos figyelnnk arra a jelensgre, hogy haznkban Nyugat-Eurpa s az USA abortusz-gyakorlatt "liberlisnak" tlik meg. Ezt az alapveten flrevezet lltst maguk a statisztikk cfoljk: a "legszabadosabb" Svdorszgban krlbell a hazainak a fele az ezer nre es terhessgmegszakts, a tbbiben pedig lnyegesen alacsonyabb. Tny, hogy a legtbb nyugati orszg abortuszjogszablyai sokkal szigorbbak a mieinknl - s ez a statisztikban is tkrzdik. gy napjaink "nfelfal" abortuszpolitikjnak egyetlen alternatvja a jogszabalyok szigortsa, egyidej szles kr abortuszellenes felvilgostssal (elssorban a SZEM, egyhzak, Orvosszvetsg).

A trsadalom szerepvel kapcsolatban fontos krds, hogy beilleszthet-e egy orszg jogrendszerbe a leglis abortusz? Klfldn sok helyen e pont krl csapnak ssze a jogvitk, s az "ellenzk" egyik f rve, hogy a leglis abortusz tkzik a jogrendszer alapintzmnyeivel. Vizsgljuk meg: milyen hatlyos jogszaalyokba tkzik haznkban a leglis abortusz intzmnye. A jogalkotsrl szl 1987. vi XI. tv. egyik f ernye, hogy felsorolta azokat a terleteket, melyeket kizrlag trvnyben lehet szablyozni. A tmakr tbb szempontbl rintett (csald, rkls, egszsg). gy az abortuszt csak trvnyi szinten lehetne szabalyozni - nagyobb nyilvnossag, ellenvlemnyek, mdost javaslatok mellett. Amikor a Minisztertancs s a SZEM kikerli a trvnyi szabalyozst, nyilvn az Egszsggyi trvnyre hivatkozik, mondvn: innen ered a felhatalmazs a rendeleti szablyozsra. Csakhogy a jogalkotrsrl szl trvny trvnyen kvliv tette az E. tv. hivatkozott rendelkezst az vezredes alapelv szerint ("lex posteriori derogat priori" - az utbbi trvny lerontja az elzt). Teht a jogalkotsrl szl trvny utn csakis trvnyi ton lehetne az abortuszt szablyozni.

Abortusz jogszablyaink - a fent jelzett okokbl - nem illeszthetk a Bntettrvnyknyv 1978. vi IV. tv. rendszerbe sem (Btk.169. .) llami keretek kztt az egszsggyben nem lehet megengedett ugyanaz a magatarts - mg jogszablyi felhatalmazssal sem -, amely azon kvl tilos. Az llam az egszsggyben egybknt is megksrli "trvnyen kvl" helyezni magt. Bntetjogi alapelv, hogy a "trsadalomra veszlyes" cselekmnyeket bntetjk: ugyanannak a cselekmnynek a "trsadalomra veszlyessgt" nem sznteti meg, ha llami keretek kzt vgzik. gy teht - elvileg - a leglis abortuszt is bncselekmnynek tekinthetjk.

De a terhessg megszaktsra vonatkoz jogszablyok beletkznek a Polgri Trvnyknyvbe is, amely kimondja - az vezredes hagyomnyt kvetve a fogamzstl szmtott feltteles jogkpessget, valamint azt, hogy a magzat rszre mr szletse eltt gondnokot kell kirendelni, ha trvnyes kpviseljvel rdekellentte van. (Ptk. 9-10. .) A polgri jogszok kzl Tr Kroly eltli az anya kizrlagos dntsi jogt. De ha valakinek vagyoni jogai lehetnek - mrpedig vannak a magyar jog szerint - nem lehetsges az, hogy ms jogoktl elzrjuk, mert ez a jogkpessg egyenlsgnek a srelmt jelenten. Emlthetem Csaldjogi Trvnynket is. Az 1952. vi IV. Trvny 23. paragrafusban kimondja a frfi s n jogi egyenlsgt. Ezt gy emlti, mint a szocialista jogrendszer egyik alapvvmnyt. Ebbe beletartozik az, hogy a hzastarsak kzsen dntenek a gyermek lakhelynek megvlasztsban, nevben, iskolaztatsban. Csak ppen a gyermek szletsben nem. Hiszen itt a hatlyos abortusz-rendeletek a frinek, az apnak semmifle jogot nem biztostanak.

Flrerts ne essk, nem azt akarom ezzel mondani, hogy ha adott esetben egy bizottsg, vagy egy hatsg eltt a frj, vagy az apa megjelenne, ezzel trvnyess vlna ez az eljrs. Nem. n pusztn csak egy jabb jogalkalmazsi hinyra akartam ezzel felhvni a figyelmet. De mondhatom legfrissebb trvnynket, az Alkotmnyt is, az 1989. vi XXXI. Trvnyt, amely tbb paragrafusaban rinti ezt a krdst. A 66. paragrafus pldul kimondja, hogy az anynak a gyermek szletse eltt s utn tmogatst s vdelmet kell nyjtani. Az abortusz nem tekinthet ennek. 70. paragrafusa kimondja, hogy a Magyar Kztrsasg terletn lknek joguk van a legmagasabb szint testi s lelki egszsgre. Az abortusz megintcsak nem tekinthet annak.

rdemes ttekinteni az abortuszellenes vilgmozgalmak kzl az orvosok s az egyhzak vlemnyt.

Az orvosok hivatsuk lnyegnl fogva tlnyomrszt abortuszellenesek. Erre ktelezi ket hippokratszi eskjk. Az eskszveg kimondja, hogy "nem segtek hozz egyetlen asszonyt sem magzata elhajtshoz", s az eskszegssel lnyegben kizrtk magukat az orvosi rendbl az abortuszt vgz orvosok.

A hippokratszi esk ma is az orvosi hivatsrend vilgszerte elismert etikai alapszablya. Itt nincs lehetsgnk az orvosi etika s az orvosi jog alapvet klnbsgnek kifejtsre: mgis jeleznnk kell, hogy a legslyosabb orvosetikai problmak egyikt jelenti a leglis abortusz intzmnye. Hazai orvosaink csak szk krben juttathattk kifejezsre abortuszellenes llspontjukat (Csffalvay Tibor: "...A kismtben naponta hippokratszi esknk ellen dolgozunk... Szembenevetjk az emberi letet a fogamzstl mindenekfelett tisztel genfi konvencit." Paksy Mria: az orvos "mgis knytelen egyik kezvel letet adni, a msikkal eldobni azt. Nem hallottam mg orvost magnemberknt, sem hivatalosan a mvi terhessgmegszakts mellett nyilatkozni.")

Szintn orvosok prbljak egyedileg, elszigetelten felhvni a figyelmet a leglis abortusz slyos veszlyeire, kockzatra. Klfldn, a tlnyomrszt orvosok ltal mvelt orvosetika szmtalan mdon juttatja kifejezsre tiltakozst (sztrjk, felvilgost anyagok terjesztse stb.).

Csak remlni lehet, hogy az egyik legslyosabb etikai problma a kzirodalomban is kell sllyal jelenik meg. Meg kell jegyezni, hogy az abortuszprti gynevezett "j doktor bcsi" kivtel: az orvosoknak az esetek tlnyom rszben anyagi rdekk fzdtt az abortuszhoz a trtnelem folyamn, st az USA-ban egyenesen a maffia tartja kezben az "abortuszipart".

Nhnyan az orvosok kzl ktsgbeesetten mentik a menthett,"kompromisszumot" igyekeznek ktni. Jogi szempontbl is helyesen hvja fel a figyelmet Fldnyi Jnos e vlemny rtkelsnl: az "let nem olyasmi, amivel kapcsolatban komromisszum lehetsges."

S itt trhetnk t a katolikus egyhz llspontjra, amely ltezstl kezdve megengedhetetlennek tartotta az abortuszt. VI. Pl "Humnae vitae" cim enciklikja lesen tli el az abortuszt, amikor kimondja: "mindenkppen vissza kell utastanunk (...) a kzvetlen abortuszt mg akkor is, ha gygyts cljbl trtnt, mint a gyermekek szmanak trvnyes szablyozsi mdjt."

Megllapthatjuk, hogy a vilg egyetlen egyhza sem abortuszprti. gy a katolikus llspont nem egyedlll e krdsben, br ktsgtelenl a legkvetkezetesebb. Tantsnak lnyege, hogy semmilyen szempontbl sem lehet klnbsget tenni az emberi letek kztt, gy semmi sem indokolhatja egy ltez let (a magzat) elpuszttst. EbbI kvetkezik, hogy az abortuszt gyilkossgnak (szndkos emberlsnek) tekinti az egyhz. A kvetkezetes s erklcsi szempontbl rendkvl tiszteletremlt nzetet a vilgi jog teljes mrtkben soha sem fogadta el. Mint Klmn trvnybl is lttuk, a magzatt elhajt n megbntetst a rgi jog is tengedte az egyhznak, s ezzel azt is kifejezsre juttatta, hogy a bncselekmny nem annyira slyos, mint a szandkos emberls, melyet a vilgi trvnyhozs bntetett. A modern bntetjogok is elg egysgesek a tekintetben, hogy az anya nem ktelezhet az lett veszlyeztet szlsre - gy ttrik az letek egyenrtksgnek elvt.

Ltnunk kell, hogy a mai fejlett jogrendszerek sem tudjk elmletileg feldolgozni az abortusz szles kr megengedettsgt - br a trvnyhozs tbb helyen laztotta az abszolt tilalmat. gy a jogelmlet az orvostudomnnyal egytt elmletileg lnyegben kzelebb ll a katolikus llsponthoz, mint a teljesen szabad, anyai elhatarozstl fgg abortuszhoz.

Hatlyos abortusz jogszablyainkkal kapcsolatban a legfontosabb a trvnyi szint szablyozs lenne (pldul beptve a csaldjogi trvnybe!). Ennek keretben csak a jelenlegi szablyok sszer, jelents szigortsnak lehet orvosi, jogi, demogrfiai, erklcsi alapja.

Ejtsnk knnyet a ngymillirt, s igyekezznk jogszablyainkat gy alaktani, hogy a kvetkez harminc vben kikerljk a "kivvott" negatv vilghrt!

Megjelent: "Egytt az letrt fenntartsok nlkl" cm kiadvnyban (Magzatvd Trsasg, 1990, szerk. Gresz

 
Nvjegy

Dr. Katona Csenge

gyvd

Eurpa Jogi Szakjogsz

3530 Miskolc  

Kis-Hunyad u.10. 1/2.

telefon: 06. 46/508 188

fax     : 06. 46/508 189

mobil :06.20/3141612

E-mail : katonacsenge@chello.hu

gyflfogads, elzetes egyeztets szerint.

 
Kapcsold oldalak
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
ra
 
Szerkesztnek
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!