ugyved
nkormnyzatok
 
Brsgok
 
Cgbrsgok
 
Illetkhivatalok
 
Fldhivatalok
 
Kzjegyzk
 
Rendr kapitnysgok
 
VPOP
 
gyvdi kamara
 
Szakrtk
 
Minisztriumok
 
rtkbecslk
 
APEH
 
Ingatlan nylvntarts
 
Joggal Kapcsolatos Hrek
Joggal Kapcsolatos Hrek : Knyv keres

Knyv keres

  2004.11.30. 14:19

Ajnlott



Nemzeti Civil Alapprogram
Civil Egyttmkds honlap,

"...Az Orszggyls elismeri a trsadalmi szervezetek s alaptvnyok mkdsi felttelei llami garancikkal val biztostsnak szksgessgt, ezrt a civil szervezetek tlthat, kltsgvetsi forrsautomatizmusra pl, prtpolitiktl mentes forrsainak biztostsa rdekben Nemzeti Civil Alapprogramot hoz ltre. A Nemzeti Civil Alapprogram clja a civil trsadalom erstse, a civil szervezetek trsadalmi szerepvllalsnak segtse, a kormnyzat s a civil trsadalom kztti partneri viszony s munkamegoszts elmozdtsa az llami, nkormnyzati kzfeladatok hatkonyabb elltsa rdekben. A kitztt clok elrse s a civil trsadalmi nszervezds elsegtse rdekben az Orszggyls a kvetkez trvnyt alkotja..."

A. GERGELY Andrs: Tr, id, hatr s tmenet - Politikai antropolgiai esettanulmnyok
Magyar Elektronikus Knyvtr, MTA PTI Etnoregionlis Kutatkzpont 86, 2001 | 2003-08-09 13:11:46

"A politika a trsadalmi kzviselkeds jeleinek, szimblumainak tudomnya, az antropolgia pedig ezek egymsba nyl rendszereinek sszessgbl vlasztott tmakrk, trsadalmi esemnyek, viselkedsek, intzmnyek, folyamatok okt s kulturlis kontextusait rja le sr “beszdesemnyknt”. Rviden s tlegyszerstve e kettbl “sszegyrt” lenne taln a politikai antropolgia diszciplinris tartomnya. Igaz ugyan, hogy mindezt Clifford Geertz a kultra s az antropolgia viszonyrl fogalmazta meg, de a definciksrlet a politikai antropolgia esetre sem hasznlhatatlan. Illetve, a megkzelts hipotziseknt tegyk most fel, hogy nem lehet kizrni ilyetn alkalmazst. Miknt lehet ily mdon tkrzni a kultra s a politika tikus megkzeltsnek geertzi teormjt? Szabad-e a trsadalmi egyedek elbeszlt s trtnsknt rtelmezett folyamatt ekknt olvasni? Lehet-e egyltaln a politikai antropolgia szempontjait alkalmazni olyan esetekre, amelyekben - ahogyan Geertz-nl a kultra mint “szveg” rtelmezdik - e tudomnyg mint “szvegolvass” fogalmazdik meg? Kik s milyen szvegeket olvastak-rtelmeztek nlunk az elmlt vtizedben? Ilyesfajta krdsek rvid szemlzsvel egszen nyilvnvalan csak elnagyolt vzlatot lehet adni. De a ksbbi, ma mg taln korainak tn tudomnyg-trtnet els fejezethez taln mr ennyivel is hozzjrulhatok..."

BNDI Gyula-PERECZ Lszl: Krnyezetjog
Krnyezetnk.hu | 2003-07-23 14:16:43

"A krnyezetvdelem gondolata az utbbi idben egyre inkbb rszv vlt az ltalnos alapismereteknek, azzl prhuzamosan, ahogy a krnyezeti problmk rszv vltak a trsadalmi-gazdasgi let mindennapjainak. Egyre kevsb elgsges, ha a krnyezet vdelmvel csak az erre szakosodottak foglalkoznak, hanem a dntshozatal, a gazdasg, az oktats minden tern megersdik a proaktv alapon ll vdelmi szempontok integrlsnak szksgessge, a fejlds ‘fenntarthatsga’ jegyben. Az oktatsra e folyamatban fokozott szerep hrul, hiszen felelssge jvbe mutat..."

BRADCS Andrs: Dnteni mrpedig kell
www.pszichologia.hu | 2003-03-01 17:59:40

Sajnos vagy szerencsre a politikusok is emberek, akiknek szemlyisge, lettapasztalatai jelentsen befolysoljk, hogy egy szlssges helyzetre hogyan reaglnak.


BUSK Tibor Lszl: Demokratikus-e az informcis trsadalom?
Matv, Pusks Hrmond | 2003-03-04 19:58:24

Vannak krdsek, amelyeknek sikeressgt fleg az magyarzza, hogy rosszul teszik fel ket. A rosszul feltett krdsekre ugyanis lehetetlen egyszeren s vgrvnyesen vlaszolni. Megoldsi javaslatokat, hipotziseket ugyan adhatunk rjuk, de hamar kiderlhet, hogy ezek a prblkozsok legfeljebb rszlegesen ragadhatjk meg a problma lnyegt: a vlaszok hinyossgai trvnyszeren kvetkeznek a krdsek hinyossgaibl.


CHIKN Csaba: Eslyegyenlsg, fogyatkossg
Mozgskorltozottak Egyesleteinek Orszgos Szvetsge | 2003-08-02 19:01:34

Rszlet a knyvismertetbl: "Nem szeretjk a szt: "fogyatkossg". Kellemetlen emlkeket, rzelmeket kelt bennnk, s mg ma is sokszor azokra az embertrsainkra gondolunk, akik rtelmi, szellemi kpessgeikben vltak korltozott. Mgis egyre inkbb hasznljuk a "fogyatkossg" kifejezst, mert lnyegt illeten hinyt jelent, mrpedig a vak, a siket, a kerekesszkben l ember testben, mindennapi letben, lehetsgeiben ppen ez a hiny a meghatroz. Ne fljnk teht e sz hasznlattl, hanem hntsuk le rla a kellemetlen, flelmet kelt gondolattrstsokat s hasznljuk btran, mint a lnyeget tkrz kifejezst. Annl is inkbb, mert amirl itt sz van, az ms magyar kifejezssel csak pontatlanul rhat le. Az albbi fogalmak s sszefggsek az ENSZ Egszsggyi Vilgszervezete (WHO) ltal kidolgozott meghatrozsok, amelyek idrl idre vltoznak, pontosabb vlnak. Az 1980-ban elfogadott meghatrozsok 1997-ben vltoztak s a kzeli jvben ismt vltoznak..."

CSKAY kos: Antall Jzsef
ELTE Szociolgiai Intzet, Szocilpszicholgiai Tanszk | 2003-03-04 20:06:10

Dolgozatom clja Antall Jzsef – mint politikus, s mint ember – szemlyisgnek, illetve annak bizonyos sszetevinek a mind pontosabb eltrkpezse, megismerse. Az eddig elkszlt Antall-monogrfik illetve bibliogrfik clja az ember s a politikus (politikai) mkdsnek, s letnek – hol objektvebb, hol inkbb szubjektv megkzeltsben – deskriptv ismertetse volt, amely Boross Pter szerint mr csak azrt is lehetetlen, mert az ilyen munkk "mindig a szerzrl szlnak". Az letrajzokkal szembeni borossi szkepszist n is osztom, ezrt a forrsokat megfelel kritikval kezelem.


DOMBOS Tams: Ngy fal kztt
FORDULAT 2000 Tavasz – Nyr, a BKE Trsadalomelmleti Kollgiumnak szakmai folyirata, 28.-43. old. | 2002-12-09 00:18:53

Az elmlt nhny vtizedben, nem utolssorban Michel Foucault munkinak ksznheten, a tr a trsadalomtudomnyi vizsglatok kzppontjba kerlt. J plda erre a fldrajzi megkzelts megjelense a szigoran vett fldrajztudomny hatrain kvl, a tr krdsnek jbli elkerlse a filozfiban, vagy a regionlis klnbsgek fontossgnak hangslyozsa a kzgazdasgtanban s ms trsadalomtudomnyokban. Dolgozatomban arra teszek ksrletet, hogy a foucault-i elmlet tovbbgondolsval, kiterjesszem azt egy Foucault ltal nem vizsglt terletre, az irodra.


Hardi Jnos: Nyelvi terror
SzocHl | 2004-09-27 16:49:12

Albbi rsomban azt igyekszem megvilgtani, hogy a kzbeszdben elterjedt sz-, fogalom- s gondolattrstsok mikpp alakulnak a manapsg mindenkit foglalkoztat, s megszlalsra knyszert terrorizmus jelensge nyomn.

ILONSZKI Gabriella: Az angolszsz orszgok politikai rendszereinek sszehasonlt elemzse
Magyar Elektronikus Knyvtr, BKE Politikatudomnyi Tanszk, 1993 | 2003-08-09 13:37:49

"A politikai komparatisztikn bell mindig kitntetett szerep jut azoknak az elemzseknek, amelyek valamely orszgcsoport vizsglatt tzik ki clul. Az angolszsz orszgok ebbl a szempontbl klnsen fontosak, mert egy hagyomnyosan ideltipikusnak tekintett modellt fednek le, gy md knlkozik mind a 'kls' (rtsd nem angolszsz rendszerekkel trtn), mind a 'bels' (vagyis az adott orszgcsoporton belli) sszehasonltsra. Tovbbi rdekessg, hogy az amerikai rendszer rintsvel jabb dimenzit kap az sszehasonlt elemzs. Az amerikai modell beemelst az angolszsz orszgok sorba az indokolja, hogy az intzmnyi eltrsek ellenre (vagyis alapveten a westminsteri tpus parlamentarizmus s az amerikai elnki rendszer eltrsei ellenre) a tradcik, kulturlis s szemlletbeli azonossgok, s termszetesen a kzs atlanti rdekek mgis az 'angolszsz' vilg rszv teszik a fl kontinensnyi orszgot..."

JAKAB Andrs: Normatv aktusok rvnyessge, hatlya s alkalmazhatsga
JogiFrum.hu | 2003-07-01 17:53:20

"Ez a dolgozat arra vllalkozik, hogy elemezze az rvnyessg, a hatly s az alkalmazhatsg fogalmait, elssorban azzal a cllal, hogy bemutassa: az a hagyomnyos ttel, miszerint a hatly azonos az alkalmazhatsggal, elvetend. A dolgozatokat azt a trgyalsi mdszert kvetem, hogy elszr mindig a jogszablyokat (trvnyeket, rendeleteket) vizsglom, majd pedig a jogszablynak nem minsl normatv aktusokat (pl. normatv utasts, AB hatrozat, LB JEH, jegybanki rendelkezs). Ennek oka, hogy a jogszablyokra nzve sokkal rszletesebb a szablyozs s az AB gyakorlat is, ennek folytn a dogmatikai problmk knnyebben megoldhatk. Ezen megoldsokat prblom meg aztn – amennyiben lehetsges – a jogszablynak nem minsl normatv aktusokra alkalmazni."

KRISZTY: Narancs, ami nincs...
SzocHalo Archv | 2003-03-04 20:17:03

Magyar narancs pedig volt. No nem is arra a pr darab nyeszlett, zetlen izre gondolok, melyek vilgra jttn j pr fehrkpenyes ptanya jt nappall tve szakadatlan dolgozott az 50–es vekben. (Nan, hiszen letk–halluk e knyes szlsen mlott!)


KNCZEI Gyrgy: Eurpa, emberi jogok, htrnyos megklnbztets, akadlymentessg
De juRe Alaptvny honlapja | 2003-08-02 18:41:38

"1997-ben az Eurpa Tancs gy dnttt, hogy megvizsglja: szksg van-e Eurpban a fogyatkos szemlyek htrnyos megklnbztetst tilt, azaz nondiszkriminatv, vagy ms szval antidiszkriminatv jogalkotsra. gy a problma tanulmnyozsra ltrehoztak egy munkacsoportot (rvidtett neve P-RR-LADI volt), 1997 tavasztl 1999 tavaszig tart mandtummal. E munkacsoportban tmnk szempontjbl figyelemremlt folyamatok zajlottak. Vilgosan megmutatkozott, hogy a munkacsoportban rsztvev, eurpai orszgokat kpvisel, kormnyzati tisztviselk kifejezetten ellenrdekeltek egy ilyen tpus, orszgukra vonatkoz jogszably megalkotsval szemben. Tbb okbl is..."

LEHMANN Hedvig-POLONYI Gbor: Nk a helyi kzletben - Empirikus kutats a helyi politikus nk krben
Magyarorszgi Ni Alaptvny, 2002 | 2003-08-05 10:54:12

"A kutatsi project empirikus bzist egy krdves vizsglat jelenti, amelyet a psyma Hungary Kzvlemnykutat Intzet az nkormnyzati, helyi szinten megjelen kzleti, politizl nk - polgrmesterek, jegyzk, kpviselk, bizottsgi tagok, stb. – krben 2001 szn ksztett el. A felmrs clja az volt, hogy egy tfog, szociolgiailag relevns kpet kapjunk a helyi ni politikus trsadalomrl: mi motivlja ket abban, hogy kzleti munkt vllaljanak, mik a cljaik, hogyan lnek, kik is k valjban, stb. A krdvben szerepl krdsek – tbbek kztt – az lett fbb llomsait, a kpviselk kzleti s „civil” munkjt, csaldi krlmnyeit, stb. rinti. Jelen tanulmnyban elssorban arra koncentrlunk, hogy a rendelkezsre ll adatok alapjn a kzleti szerepvllalst, s a kzleti munkavgzst befolysol legfontosabb tnyezket megprbljuk meghatrozni s kvantifiklni. Vajon ezek a tnyezk - pldul a csaldi httr, a politikai szfra nyitottsga, az nkormnyzatok bels mkdsi rendje, a ni politikusok kszsgei s kpessgei, stb. - mennyire vannak sztnz vagy korltoz hatssal a nk kzleti, politikai-kzleti aktivizldsra?"

LENKOVICS Barnabs: Tjkoztat a kp- s hangfelvtelt rgzt berendezsek mkdtetsvel sszefgg eddigi adatvdelmi gyakorlatrl
Adatvdelmi Biztos Hivatala | 2003-07-01 17:58:52

"Az Igazsggyi Minisztrium adatvdelmi trvny-tervezetben szerepel az az elkpzels, miszerint a nyilvnos helyen, az oktatsi intzmnyben s a munkahelyen “az ott jelen lv szemlyek megfigyelse cljbl kp- s hangfelvtelt rgzt berendezs csak a nyilvnossgnak a megfigyels tnyrl s a megfigyel eszkz elhelyezsnek helyrl trtn egyrtelm tjkoztatsa mellett helyezhet el.” A felvteleket 48 rn bell meg kell semmisteni, kivve, ha a felvtelen bncselekmny, szablysrts vagy fegyelmi vtsg gyanja szlelhet..."

LIGETI Gyrgy – NOVK Tams: Ismeretek s attitdk a Visegrdi Ngyekrl Magyarorszgon
SzocHalo Archv | 2002-12-07 23:09:51

Milyen llspontot kpviselnek a mintba kerlt emberek az eurpai csatlakozssal kapcsolatban? Az egyik krds arra keresi a vlaszt, hogy a megkrdezettek szerint Csehorszgnak, Magyarorszgnak, Lengyelorszgnak s Szlovkinak egyszerre, egy idben kellene az Eurpai Uniba belpnie, avagy egyenknt kell az orszgokat a felkszltsgk alapjn rtkelnie az Eurpai Uninak. A minta 21,75%-a szerint nehz erre a krdsre vlaszt adni, 60,4%-a szerint kln-kln (fejlettsgi llapotuk szerint) kell felvenni a vrakozkat, 16,27% gondolja azt, hogy az emltett orszgoknak egyszerre kell unis tagokk vlniuk – mg akkor is, ha a felkszltebbeknek akr veket is vrni kell a kevsb felkszltekre.


Magyar Orszggyls: 1995. vi LIII. Trvny a krnyezet vdelmnek ltalnos szablyairl
Kis Magyar Trvnytr, Sztaki.hu | 2003-07-04 23:04:04

"Az Orszggyls tekintettel arra, hogy a termszeti rksg s a krnyezeti rtkek a nemzeti vagyon rszei, amelyeknek megõrzse s vdelme, minõsgnek javtsa alapfelttel az lõvilg, az ember egszsge, letminõsge szempontjbl; e nlkl nem tarthat fenn az emberi tevkenysg s a termszet kztti harmnia, elmulasztsa veszlyezteti a jelen genercik egszsgt, a jvõ genercik ltt s szmos faj fennmaradst, ezrt az Alkotmnyban foglaltakkal sszhangban a kvetkezõ trvnyt alkotja..."

Magyar Orszggyls: 1995. vi CXXV. Trvny a nemzetbiztonsgi szolglatokrl
Kis Magyar Trvnytr, Sztaki.hu | 2003-07-04 23:12:14

"Az Orszggyls a Magyar Kztrsasg szuverenitsnak biztostsa s alkotmnyos rendjnek vdelme rdekben a nemzetbiztonsgi szolglatok alkotmnyos mkdsrõl a kvetkezõ trvnyt alkotja..." Az anyag tartalmazza a trvnyi szablyozsokon tl az gynevezett "A", "B" s "C" tpus nemzetbiztonsgi ellenrzs krdveit is.

Magyar Orszggyls: 1949. vi XX. Trvny, A Magyar Kztrsasg Alkotmnya
Kis Magyar Trvnytr, Sztaki.hu | 2003-07-04 23:23:59

"A tbbprtrendszert, a parlamenti demokrcit s a szocilis piacgazdasgot megvalst jogllamba val bks politikai tmenet elõsegtse rdekben az Orszggyls – haznk j Alkotmnynak elfogadsig – Magyarorszg Alkotmnynak szvegt a kvetkezõk szerint llaptja meg..."

ManCs vezrcikk: A kettfrszelt orszg (Vlaszts utn)
Magyar Narancs Online | 2003-03-04 20:24:49

Szgezzk le teht igen hatrozottan, fllemelkedve minden, mgoly indokolt aggodalmon a szk tbbsg s a kt fordul kztti gttalan ocsmnykods sikere fltt (amely a Fidesznek az elshz kpest mgiscsak flmillival tbb szavazt hozott a msodik fordulban): risi dolog trtnt 2002. prilis 7–n s prilis 21–n. "risi tett volt, hogy ezt a kormnyt el tudtuk kldeni.


MIDGLEY, James (ford.: Tausz Katalin): A radiklis jobboldal, a politika s trsadalom
James Midgley: The Radical Right, Politics and Society | 2002-12-07 22:48:52

Az ideolginak nevezett eszmk, hitek s politikai cselekvsi elrsok rendszernek pontos meghatrozsa nagyon nehz. Ha a “szocializmus" , a “liberalizmus" s a “konzervativiznus" kzhelyszer fogalmt is klnflekppen is rtelmezik, akkor valsznleg a radiklis lersra szletett j jobboldal vagy neokonzervatv kifejezsek sem hatrozhatk meg egyrtelmen.


MINK Andrs: A trtnelmi Kdr
BUKSZ, 2002. janur | 2003-03-12 16:42:09

Visszatekints Kdr Jnos, az "reg" politikai tevkenysgre, kzdelmeire s kudarcaira, viselt dolgaira s termszetesen arra a kpre, amelyet trtnszek, politolgusok, politikusok s az utca embere alaktott ki magnak s msoknak e trtnelmi szemlyisgrl.

PERECZ Tams: A Holocaust tagads szablyozsa az izraeli jogban
SzocHalo Archv | 2003-03-04 20:43:20

Egyre erteljesebben fogalmazdnak meg azok a vlemnyek, amelyek vitatjk a Holocaustra mint trtnelmi esemnyre vonatkoz, a demokratikus politikai kultra rszt kpez megllaptsok egyikt–msikt, vagy akr egyenesen megkrdjelezik a Holocaust megtrtntt. Ez a revizionista mozgalom szmtalan irnyzatot s karizmatikus szemlyisget involvl, kzs nevezt knlva olyan eltr politikai erk szmra, mint a fekete–muszlim Nation of Islam, az arab vilg szmos orszga s a legszlssgesebb - magukat elnevezskben is nyltan ncinak vall - szervezetek.


PERECZ Tams: A jog mint a kirekeszts pszicholgiai folyamatnak eszkze
SzocHalo Archv, 2001 | 2003-03-04 20:50:54

Tanulmnyom clja bemutatni a vszkorszak, azaz az 1938–45 kztti idszak Magyarorszgnak zsidellenes jogalkotsbl azokat a jogszablyokat, amelyek elemzsre - els pillantsra kisebb jelentsgk miatt - mg nem kerlt sor. A tma azonban mindenkppen megr egy msodik pillantst is. Kiindulpontnak teht az 1938–45 kztti zsidellenes jogszablyokat tekintettem. Hamar be kellett ltnom azonban, hogy ez nmagban kevs; csupn vz lehet, mely nmagban nem adhatja vissza a valsgot, vagyis azt, hogy hogyan lehetett a jog instrumentumknt val kezelse rsze egy nagyobb pszicholgiai–politikai dimenzinak.


PLH Csaba: A demokrcia, szabadsg s a pszicholgusok
Plh Csaba honlapja | 2004-02-29 20:17:59

A modern pszicholgia sokszor prblta elhitetni, ppen a tudomnyossgrt folytatott emancipcis kzdelmben, hogy rtkmentes tudomny. Egyik eljrsa a tudomnyossg bizonytsra az rtkmentessg hangslyozsa volt. Szzadunkban azonban tbbszr is knytelen volt bevallani affinitsait, s kiderlt, hogy nylt s rejtett mdon egyarnt benssges kapcsolat ll fenn meghatrozott trsadalom-felfogsok s bizonyos pszicholgiai nzetek vagy akr irnyzatok kztt.

PCZIK Szilveszter: Roma bnelkvetk kriminolgiai vizsglata - 2002
Orszgos Kriminolgiai Intzet | 2003-07-25 11:17:37

"A roma szrmazsak a magyaroknl korbban kezdik bnzi karrierjket, az els cselekmny elkvetst rendszerint a barti kr tmogatja s segti aktvan. Mindhrom csoport - legfkppen a cigny szrmazsak - leginkbb a haszonszerzst jelli meg a bnelkvets cljaknt, de a magyar csoportban nagyobb szerepet jtszik a hirtelen felinduls. Az elkvetk ltal megvalstott, rendszerint kznsges cselekmnyek sszettele is ennek megfelel. Dominlnak a primitv s erszakos vagyon elleni cselekmnyek, a kifinomultabb cselekmnyek arnya a cignyok fel haladva ersen cskken..."

SAJ Andrs: A hallbntets alkotmnyossga
in. A hallbntets megszntetse Magyarorszgon. Dokumentumgyjtemny. Hallbntetst Ellenzk ligja. Miskolc, 1991. 90 – 101. old. | 2003-03-04 20:31:45

A magyar bntetjog kivteles bntetsi nemknt ismeri a hallbntetst, melyet a bntets– vgrehajtsra vonatkoz trvnyerej rendelet akasztssal rendel vgrehajtani. A Magyar Npkztrsasg hatlyos Alkotmnya 54 (1) bekezdse szerint a Magyar Npkztrsasgban minden embernek veleszletett joga van az lethez s az emberi mltsghoz, amelyektl senkit sem lehet nknyesen megfosztani.


SZAB Patrcia: Gyztnk?! Ni jogok a huszonegyedik szzadban
Nk Lapja | 2003-03-03 21:00:41

A trsadalom sokig a frjhezmenetelt vrta el ktelez magatartsknt, ha pedig ez nem sikerlt, jtt a megalz brmunka vagy a prostitci. 1840–ben trtnt, hogy Amerikbl kt hlgy rkezett Angliba, hogy rszt vegyen a Nemzetkzi Rabszolgaellenes Kongresszus lsn. A terembe be sem engedtk ket, mivel nk. Persze, a kt hlgy nemcsak igen mrges, de gyorsan fel is ismerte azt is, hogy a kongresszus gye s az meghisult felszlalsuk kzs alapokon nyugszik. s megszervezik a feminista mozgalmat. A nmozgalom sztszrt, ezerarc s folyton vltoz volt, mint maga a trsadalom. Az egyik irnyzat a nk gazdasgi helyzetnek vltozst kvetelte, a msik a magasabb szint iskolztatst, a harmadik a szavazati jogot.


SZOMBATI Kristf: A pluralizmustl a neopluralizmusig
SzocHalo Archv | 2003-03-04 19:26:20

A modern jlti llam s a neokorporatv rdekegyeztetsi modell egyttes kialakulsa kizrlag az eurpai trsadalomfejldsre jellemz. (Trsadalmon a trsadalomelmletek legmagasabb elemzsi struktrjt rtem, mely magban foglalja a politikai, gazdasgi, jogi, stb. alrendszerek halmazt.) Ugyanis az szak–amerikai modern trsadalomfejlds "megakadt" a fejlds pluralista szakaszban, melyben a klnbz rdek csoportok konfliktusai, s ezek trgyalsos megoldsai az llami szerepvllals krn kvl esnek. Melyek e fejldsbeli klnbsg alapvet okai?


TILKI Katalin: A krnyezetvdelem bntetjogi szablyozsa Eurpban
Orszgos Kriminolgiai Intzet, 2002 | 2003-07-23 14:00:49

"A bntet trvnyknyvekben a krnyezetvdelmi bncselekmnyek specilis helyzetben vannak, hiszen olyan krdseket vetnek fel, amelyek eltrnek a hagyomnyos bntetjogtl. Az egyik ilyen, hogy a krnyezetet vd tnyllsokat sszhangba kell hozni a gazdasgi fejlds szksgleteivel. A msik pedig az, hogy meg kell tallni azokat a bntetjogi eszkzket, amelyek nem srtik a krnyezetvdelem s az llam gazdasgi rdekeit..."

TMR Judit et. al.: Nk a helyi politikban - Eltr teleplsi adottsgok, kzs ni sorsok
Magyarorszgi Ni Alaptvny, 2002 | 2003-08-05 10:58:11

"A magyarorszgi trsadalomkutatsokban meglehetsen ritka megkzeltst kpviselve, e tanulmny egy olyan alapkutats legfontosabb eredmnyeit foglalja ssze, amely meglv trsadalmi problmk enyhtsnek elktelezett szndkval, egy civil szervezettel egyttmkdve, annak szles kr trsadalmi hatssal kecsegtet gyakorlati tevkenysgt segtve kszlt. Az a nhny rszlet, melyet a nk helyi politikban, illetve kzletben val alacsony arny rszvtelrl a helyi nkormnyzatokra irnyul empirikus kutatsok „mellktermkeknt” megismerhetnk, vagy amit a feminista kutatsok statisztikai elemzsei feltrnak, szmunkra a kiindulpontot jelentettk. Projektnk, remlve, hogy eredmnyeivel hozzjrulhat a nk politikai rszvtelnek nvelshez, egyrszt azokrl a korltokrl kvnt tfog, ugyanakkor differencilt kpet adni, melyek a nk helyi nkormnyzati dntshozatalba val hatkony bekapcsoldst neheztik, msrszt olyan sikeres stratgikra keresett pldkat, amelyek az eurpai tmeneti trsadalmakban kvetendk lehetnek a helyi szinten tenni akar nk szmra."

Tthn Nagy Magdolna et. al. (szerk.): llampolgri rszvtel a krnyezetvdelmi dntshozatalban - Kziknyv
Krnyezetnk.hu, 1994 | 2003-07-23 14:28:01

Nyugat-Eurpa egyik elsk kztt kinevezett krnyezetvdelmi minisztere szerint a krnyezetvdelem a demokrcia iskolja. A megllaptst igazolta az, hogy a krnyezetvdelmi dntsek meghozatalban az llampolgri rszvtel fontossga egyre nvekszik. Ennek felidzsvel szeretnk ksznetet mondani a knyv kezdemnyezinek, s mindenkinek, aki a knyv megjelenshez hozzjrult. Ezrt a knyvrt nemcsak a krnyezetvdelemmel foglalkoz tudsok s jogszok lehetnek hlsak, hanem mindenki, aki ezen a terleten vgzi mindennapi munkjt, s aki rszt vllal – a Krnyezet s Fejlds Brundtland Bizottsga szhasznlatval lve – "kzs jvnk" ptsben.

BUSK Tibor Lszl: Demokratikus-e az informcis trsadalom?
Forrs: Matv, Pusks Hrmond

CSKAY kos: Antall Jzsef: A (nagy) Beteg (Politikai Pszicholgiai Portr)
ELTE Szociolgiai Intzet, Szocilpszicholgiai Tanszk

KRISZTY: Narancs, ami nincs...
Tanulmny

Magyar Narancs vezrcikk: A kettfrszelt orszg (Vlaszts utn)
Forrs: www.mancs.hu

PERECZ Tams: A Holocaust tagads szablyozsa az izraeli jogban
Tanulmny

PERECZ Tams: A jog mint a kirekeszts pszicholgiai folyamatnak eszkze
Tanulmny

RVSZ Magda: A gyermekvdelmi trvny utn
SOMORJAI Ildik [szerk.]: Kziknyv a szocilis munka gyakorlathoz, Msodik, tdolgozott kiads, Szocilis Szakmai Szvetsg, Budapest, 2001., p: 39-68.

SAJ Andrs: A hallbntets alkotmnyossga
GNCZL Katalin – KEREZSI Klra [szerk.]: Deviancia, emberi jogok, garancik. Hilscher Rezs Szocilpolitikai Egyeslet, Budapest, 1996. p: 181–192.

SZAB Patrcia Gyztnk?! Ni jogok a huszonegyedik szzadban
Forrs: Nk lapja

SZOMBATI Kristf: A pluralizmustl a neopluralizmusig - A neokorporatv politikai intzmnyrendszerhez vezet t elmleti s trsadalmi vetletei az NSZK pldja alapjn
Tanulmny





REZMK

FORSBERG, Mats: A szocilpolitika fejldse Svdorszgban
The Swedish Institute, Stockholm, 1984. | 2003-03-04 19:15:59

Ksrletet teszek arra, hogy a szerz segtsgvel bemutassam az elmlt tbb mint 200 v legfontosabb trtnseit, amelyek a svd jlti llam kialakulshoz vezetettek. Ezt elssorban a szocilpolitika trtneti fejldsn keresztl szeretnm ismertetni. Az eddigi fejldst hrom egymstl elklnthet korszakra lehet bontani. Az els az 1930–as vekig tart, a msodik 1981–ig figyelhet meg, mg az jabb talakuls korszaka 1981–tl figyelhet meg Forsberg rsa alapjn.


NMETH Lszl: Szrszi elads (1943)
| 2003-04-27 16:10:44

A npi mozgalom konferencijt Balatonszrszn tartottk 1943 augusztusban, kevssel a nmet csapatok megsemmist sztlingrdi veresge utn. A rsztvevk szmra kzzel foghat kzelsgbe kerlt Nmetorszg s szvetsgeseinek veresge, a magyarsg jabb kszbn ll traumja. Ennek kvetkeztben kt tnyez hatrozta meg a konferencia lgkrt: 1. pesszimizmus a magyarsg jvjvel kapcsolatban (leszmtva a szocialista irnyzatokat); 2. az antifasiszta erk frakcii kztti nzeteltrs, presztzsharc (amely ksbb hatalmi harcc alakult) s az – egymsrautaltsgon alapul – egyttmkdsi knyszer dialektikja.

WEBER, Max: A politika mint hivats
A tudomny s a politika mint hitvalls, Kossuth kiad, Budapest, 1995. | 2003-03-04 18:49:11

Weber elssorban a karizmra pl hatalommal foglalkozik, ami a vezr szemlyes karizmja irnti engedelmes odaadst jelent, s ugyanakkor ez lesz a hivatsgondolat gykere is. A fbb vezrtpusok kzl kiemelend az n. "nyugati tpus", azaz a politikai vezr: a szabad demagg (antik), s a parlamenti prtvezr (modern). rta: HARDI Jnos


Mats FORSBERG: A szocilpolitika fejldse Svdorszgban
The Swedish Institute, Stockholm, 1984.

Max WEBER: A politika mint hivats
A tudomny s a politika mint hitvalls, Kossuth kiad, Budapest, 1995.






VIZSGATTELEK, FELVTELI ANYAGOK

CZIKE Klra – KAPOSVRI Anik – KOVCS Petra – LIGETI Gyrgy: Kidolgozott trsadalompolitikattelek, 1999.
[216 kB .ZIP formtum]

 
Nvjegy

Dr. Katona Csenge

gyvd

Eurpa Jogi Szakjogsz

3530 Miskolc  

Kis-Hunyad u.10. 1/2.

telefon: 06. 46/508 188

fax     : 06. 46/508 189

mobil :06.20/3141612

E-mail : katonacsenge@chello.hu

gyflfogads, elzetes egyeztets szerint.

 
Kapcsold oldalak
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
ra
 
Szerkesztnek
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!